Adresas: Tilto g. 17, 01101 Vilnius
Tel.: (8 5) 262 4546
Tik žiniasklaidai: 370 663 13532
El. p.: la@advokatura.lt
Faks.: (8 5) 212 1859
Įmonės kodas: 300099149
Juridinių asmenų registras
Bankų sąskaitos (pasirinkite):
Luminor LT58 2140 0300 0339 8647
SEB LT87 7044 0600 0103 0612
Swedbank LT10 7300 0101 4063 3871
Naujienos advokatams/ padėjėjams
Versija spausdinimui

Apie advokatūrą

Renginių kalendorius

 

 

Advokatūros iniciatyva apsvarstyti teisės aktų projektai dėl privataus kaltinimo ir šmeižimo dekriminalizavimo

2013-11-12

Vilnius, lapkričio 12 d. Vakar Lietuvos Respublikos Seimo rūmuose įvyko apskritojo stalo diskusijos „Privataus kaltinimo instituto probleminiai aspektai bei įžeidimo / šmeižimo dekriminalizavimo galimybės“ tęsinys. Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto ir Lietuvos advokatūros organizuotame renginyje buvo svarstomi parengti įstatymų projektai. Juos pristatė dokumentus rengęs Jurius Petreikis, Lietuvos Respublikos Seimo referentas.

 

Antrąkart Lietuvos advokatūros sukviesti prelegentai svarstė, kaip pasiekti daugiau teisingumo sprendžiant tokius jautrius klausimus kaip asmens garbė ir orumas. Pranešėjai sutiko, jog kalbant apie įžeidimą būtina skirti privačių ir institucinių asmenų grupes; kad tikslinga panaikinti institucinių subjektų „pabirimą“ po visą kodeksą ir įvesti tik vieną straipsnį už institucinio asmens, atstovaujančio valstybei. Buvo aptartas privataus kaltinimo bylų vadai naudojamas vertinamasis kriterijus, kuris ydingas tuo, jog bet kuriuo atveju skatina pradėti procesą. Šiai nuomonei atstovavo advokatas Valdemaras Bužinskas.

 

Ne visų diskusijos dalyvių nuomone, reikalingas tiek privataus kaltinimo, tiek šmeižimo ir įžeidimo panaikinimas. Antai advokatas Algimantas Šindeikis pabrėžė, kad šmeižimo kriminalizavimas būtinas, nes tyčios nustatymas leidžia eliminuoti tuos, kurie nesilaiko viešosios erdvės higienos. Atkreiptas dėmesys, kad Strasbūras, kalbėdamas apie dekriminalizavimą, turi galvoje Azerbaidžano ir Turkijos žurnalistus, kurie pagal šiuos straipsnius sodinami. Vis dėlto, labiau linkstama peržiūrėti sankcijas, jas švelninti negu iš viso dekriminalizuoti minėtas veikas.

 

Diskusijoje pasisakė advokatai Kęstutis Švirinas, Laurynas Biekša, Ąžuolas Čekanavičius, Kristina Čeredničenkaitė, teisėjas Alenas Piesliakas, prezidentės patarėjas Ernestas Rimšelis, Viešųjų pirkimų tarnybos direktorius Žydrūnas Plytnikas. Kalbėjusieji atkreipė dėmesį į neproporcingas Lietuvoje teistumo fakto sukuriamas neproporcingas pasekmes; siūlė per žalos institutą reguliuoti piktnaudžiavimo atvejus analogiškai kaip civiliniuose procesuose padeda funkcionuoja žyminio mokesčio saugiklis; pasisakyta apie privataus kaltinimo procesą kaip kraštutinę galimybę žmonėms ginti savo teises; taip pat apie įžeidimo ir šmeižimo veikų išbraukimą iš privataus kaltinimo kategorijos arba suteikimą teisėjams diskreciją nukreipti procesą civiline tvarka. Priminta prezidentės registruota pataisa dėl administracinio proceso kasacijos įteisinimo; pažymėta, kad įžeidimai yra vieši ir kad įrodinėjant tyčia reikia koncentruotis į pasekmes, bet ne į veiksmą – netiesos sakymas turi būti nuoseklus ir tikslingas, o ne tiesiog aštri vienkartinio pobūdžio kritika.

 

Renginio nuotraukas rasite čia.

Pirmosios renginio dalies medžiaga čia.

 
 
Informacija atnaujinta:
2013-11-12
Informaciją paskelbė:
LA administracija