Raštinė:
Tilto g. 17, 01101 Vilnius
Buhalterija:
Sporto g. 12, 09238 Vilnius
Tel.: (8 5) 262 4546
Žiniasklaidai: 86 0783327
El. p.: la@advokatura.lt
Faks.: (8 5) 212 1859
Įmonės kodas: 300099149
Juridinių asmenų registras
Bankų sąskaitos (pasirinkite):
Nordea LT58 2140 0300 0339 8647
SEB LT87 7044 0600 0103 0612
Swedbank LT10 7300 0101 4063 3871
Naujienos advokatams/ padėjėjams
Versija spausdinimui

Apie advokatūrą

Renginių kalendorius

 

 

Dėl sisteminių problemų VGTP tarnyboje buvo surengtas VGTP koordinavimo tarybos posėdis

2018-02-07

Vakar Teisingumo ministerijoje po ilgos pertraukos įvyko Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos (VGTP) koordinavimo tarybos posėdis. Jame dalyvavo Lietuvos advokatūros, Teisingumo ministerijos, Finansų ministerijos, Generalinės prokuratūros, Seimo teisės ir teisėtvarkos komiteto, Žmogaus teisių stebėjimo instituto, Žmogaus teisių centro, VGTP tarnybos, Lietuvos teisininkų draugijos, Lietuvos savivaldybių asociacijos ir Vilniaus universiteto Teisės klinikos atstovai.

 

VGTP koordinavimo tarybos posėdžio metu įvyko Tarybos pirmininko ir pavaduotojo rinkimai. Pirmininke trečiajai kadencijai išrinkta Žmogaus teisių stebėjimo instituto ekspertė Inga Abramavičiūtė, o pavaduotoju – Teisingumo viceministras Giedrius Ruseckas.

 

Tačiau pagrindinė posėdžio priežastis buvo ne rinkimai, o sprendimo, kaip susidoroti su VGTP tarnybą kamuojančiomis sisteminėmis problemomis, paieška.

 

Lietuvos advokatūra išreiškė nepasitenkinimą dėl to, kad VGTP tarnyba stokoja sisteminio požiūrio į savo vykdomas funkcijas, didėja biurokratizmas ir formalus požiūris į bendravimą su advokatais bei kitomis institucijomis. „Iki šiol nevyksta konstruktyvus dvišalis bendradarbiavimas tarp Lietuvos advokatūros ir VGTP tarnybos – esame priversti bendrauti per Teisingumo ministeriją. Tarnyboje įsigalėjo biurokratizmas – advokatams tenka pildyti vis daugiau dokumentų, kurie nelemia jų teikiamų paslaugų kokybės, įsigali visaapimanti kontrolė – ir ne tik finansinė, bet jos pagrindu ir advokatų konkrečiose bylose atliekamų procesinių veiksmų. Jei negalime advokatams suteikti patogių finansinių sąlygų, tai bent sudarykime patogias paslaugų teikimo sąlygas“, – pabrėžė Advokatų tarybos pirmininkas prof. dr. Ignas Vėgėlė.

 

Teisingumo ministerija laikosi nuoseklios pozicijos, kad VGTP tarnyba yra VGTP sistemos centrinė ašis – ji bendrauja tiek su teisinės pagalbos ieškančiais žmonėmis, tiek su tokią pagalbą teikiančiais advokatais, tiek su kitomis institucijomis. Dėl šios priežasties iniciatyvos ir siūlymai, kaip pagerinti sistemos kokybę, turėtų gimti pačioje VGTP tarnyboje.

 

Antrinę teisinę pagalbą teikiantys advokatai skundžiasi prastomis darbo sąlygomis, nevienodu ir nestabiliu darbo krūviu, didele biurokratija ir kontrole, neišmokamais atlyginimais bei nereglamentuotais veiksmais. Taip pat Tarnybos neatsižvelgimu į jų specializaciją. Nesutarimus tarp Tarnybos ir VGTP teikiančių advokatų įrodo nemažas skaičius ginčų teismuose bei Tarnybą paliekantys iki šiol ne vienerius metus antrinę teisinę pagalbą pagal poreikį teikę advokatai – visa tai neleidžia užtikrinti aukštos teisinės pagalbos kokybės socialiai jautriausiems visuomenės sluoksniams.

 

Pasak Advokatūros VGTP komiteto pirmininko advokato Edgaro Dereškevičiaus, advokatų skundai nėra pavieniai atvejai, tai greičiau neigiama tendencija. Pavyzdžiui, nuo Tarnybos gyvavimo pradžios nebuvo surengtas nė vienas gyvas Tarnybos vadovybės susitikimas su advokatais, teisinę pagalbą teikiančiais pagal poreikį. Tarnybos vadovybės ir advokatų komunikacija – viena labiausiai šlubuojančių sričių, nes bendraujama pernelyg formaliai ir informacijos apsikeitimas vyksta per lėtai, o tai stabdo visos sistemos darbą. Kontrolės aparatas keliamas aukščiau už komunikaciją.

 

Į VGTP tarnybos direktorės Anželikos Banevičienės teiginius, kad Tarnyboje yra taip ištobulinta administravimo sistema, jog nieko daugiau neįmanoma padaryti nesukuriant papildomų darbo vietų, replikavo tiek Teisingumo ministrė, tiek ir Advokatūros vadovas: nuolatiniai skundai ir papeikimai Tarnybos direktorei rodo visai ką kita.

 

Tarybos posėdžio metu buvo sutarta surengti bendrą Tarnybos ir Advokatūros atstovų susitikimą, skirtą išgryninti susidariusias problemas, ir jų pagrindu pavedė Tarnybai parengti visoms suinteresuotoms pusėms priimtiną veiksmų planą bei jį pristatyti kovo mėnesio Koordinavimo tarybos posėdyje.

 
 
Informacija atnaujinta:
2018-02-07
Informaciją paskelbė:
Saulė Bakšė
 

Teisinė informacija

 

Veni, vidi, vici

(liet. k. atėjau, pamačiau, nugalėjau)