Adresas: Tilto g. 17, 01101 Vilnius
Tel.: (8 5) 262 4546
Tik žiniasklaidai: 370 663 13532
El. p.: la@advokatura.lt
Faks.: (8 5) 212 1859
Įmonės kodas: 300099149
Juridinių asmenų registras
Bankų sąskaitos (pasirinkite):
Luminor LT58 2140 0300 0339 8647
SEB LT87 7044 0600 0103 0612
Swedbank LT10 7300 0101 4063 3871
Visuomenei aktualios naujienos
Versija spausdinimui

Apie advokatūrą

Renginių kalendorius

 

 

Tarėjų instituto koncepcija pasiekė Seimą

2016-06-14

Siekiant sprendimų priėmėjams padėti apsispręsti dėl tarėjų instituto koncepcijos Lietuvoje, birželio 13 dieną Seime vyko apskritojo stalo diskusija „Tarėjų instituto perspektyvos Lietuvoje“, kurią inicijavo Lietuvos Respublikos Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas.Seime tarėjų tema diskutavo Lietuvos Aukščiausiojo Teismo (LAT) pirmininkas prof. dr. Rimvydas Norkus, Lietuvos advokatų tarybos pirmininkas prof. dr. Ignas Vėgėlė, prof. habil. dr. Vytautas Nekrošius, , Vilniaus universiteto Teisės fakulteto Civilinio proceso ir romėnų teisės instituto vadovas, prof. dr. Egidija Tamošiūnienė, Mykolo Romerio universiteto Teisės fakulteto Privatinės teisės instituto profesorė. Lietuvos teisės instituto direktorė dr. Jurgita Paužaitė-Kulvinskienė ir šio instituto tyrėjas Mindaugas Lankauskas diskusijos dalyviams pristatė instituto atliktą tyrimą, kurio rezultatai pateikti monografijoje „Tarėjų instituto perspektyvos Lietuvoje“. Po monografijos pristatymo vyko diskusija, kurios dalyviai vieningai pripažino, kad tarėjų instituto įteisinimas reikštų didžiulius pokyčius teisės sistemoje, kartu jie kėlė klausimus, ar pavyktų užtikrinti tinkamą tokio instituto veikimą, nepadarant žalos teisingumo įgyvendinimui.

 

Lietuvos advokatų bendruomenei atstovavęs Advokatų tarybos pirmininkas prof. dr. Ignas Vėgėlė pabrėžė, kad prieš įteisinant visuomenės atstovus teismuose reikia įsitikinti, ar išties visuomenei jų reikia, ar ji pati pasiryžusi aukoti savo laiką dalyvauti teisingumo vykdymo proceso. „Ar iš tiesų visuomenė yra pasiruošusi ir įsitikinusi, kad ji skirs dalį savo laiko padėti teisingumui. Kaip matyti koncepcijoje, siūloma remtis savanoriais, o jei savanorių neužtenka, asmenys kviečiami nesavanoriškai. Norėtųsi, kad būtų kuo daugiau savanorių, nes asmuo, kuris pakviestas į teismą ne savanoriu ir turi priešišką nusistatymą, ko gero, jis turi priešišką nusistatymą ir teisingumui“, – kalbėjo prof. dr. Ignas Vėgėlė. Pasak jo, visuomeninių tarėjų institutas yra sveikintina grandiozinė idėja, todėl ją būtina labai gerai apsvarstyti, nes „eksperimentuoti su visuomene“ būtų neatsakingas, pavojingas ir labai brangus „bandymas“. Lietuvos advokatūros vadovas akcentavo, kad planuojant ir projektuojant tarėjų Institutą, būtina itin atsakingai sukurti tarėjų atrankos kriterijus, jų motyvacinę sistemą, stiprinti gebėjimus bei kelti kompetenciją. Ar tarėjų institutas pasiteisins ir įgis tos pačios visuomenės pasitikėjimą, labai priklausys nuo jo darbo kokybės bei rezultatų, kuriuos lems žmonės, pakviesti šiai svarbiai misijai. Kilnus tikslas neturi tapti savitiksliu gražiu lozungu – įtraukti visuomenę, bet labai gerai ekonomiškai ir teisiškai apskaičiuotu projektu, kuris kurtų pridėtinę vertę visuomenei, teismų sistemai ir valstybei. Jis įsitikinęs, kad tarėjų atrankos procesas turi būti kuo labiau automatizuotas / kompiuterizuotas, kad kuo mažiau šį procesą valdytų ar lemtų žmogiškasis faktorius. Prof. dr. Ignas Vėgėlė pasiūlė taip pat pagalvoti apie tarėjų etikos priežiūros ir kontrolės mechanizmą. Advokatų bendruomenės vadovo nuomone, tarėjais turėtų tapti tiktai nepriekaištingos reputacijos, atsakingi ir išsilavinę Lietuvos piliečiai, nes jie įgauna realias galias, sprendžiant kitų žmonių likimus, kuriant teisinės sistemos įvaizdį Lietuvoje ir už jos ribų. Lietuvos advokatūros advokatų tarybos pirmininkas mato tarėjus kaip savanorius, suvokiančius šios misijos pilietiškumą ir atsakingumą prieš save, visuomenę ir valstybę.

 

Seimas praėjusią savaitę ėmėsi svarstyti Teisingumo ministerijos inicijuotą tarėjų instituto koncepciją. Jai po pateikimo pritarta vienbalsiai, projektą toliau nagrinės Seimo komitetai. Pagrindiniu tikslu diegiant teismų tarėjų institutą įvardijamas visuomenės pasitikėjimo teismais ir teismų atvirumo didinimas. Teisingumo ministro Juozo Bernatonio teigimu, tarėjai teismuose turėtų atsirasti ne anksčiau kaip 2019 metais.

 
 
Informacija atnaujinta:
2016-06-14
Informaciją paskelbė:
LA administracija
 

Teisinė informacija

 

Coacta juramenta robur non habent

(liet. k. prievarta duotos priesaikos negalioja)