Naujienos

Advokatų taryba: atsisakyta perteklinio reikalavimo dėl periodinių advokatų sveikatos tikrinimų

2021 11 05

Lietuvos Respublikos Seimas atsižvelgė į Lietuvos advokatūros pateiktus pasiūlymus dėl Advokatūros įstatymo pakeitimų. Nuo kitų metų sausio 1 dienos advokatams, antstoliams ir notarams nebereikės perteklinio periodiško sveikatos patikrinimo.

Pasak Advokatų tarybos pirmininko prof. dr. Igno Vėgėlės, šiuo metu taikomi sveikatos tikrinimo reikalavimai yra neracionalūs ir nebūtini, be to, papildomai kainuoja valstybei, o besitikrinantys praranda brangų laiką.

„Advokatas yra laisvosios profesijos atstovas, teikiantis teisines paslaugas, kurio veiklą vertina jo klientai, o sveikatos pažymos nerodo tikrosios asmens sveikatos būklės, neretai tik gaištamas laikas joms gauti ir eikvojamos valstybės sveikatos apsaugai skirtos lėšos, – teigia Ignas Vėgėlė. – Mintis atsiakyti privalomo sveikatos tikrinimo advokatams kilo prieš gerus keturis metus, tačiau dėl įvairių priežasčių šio pakeitimo greitai įgyvendinti nepavyko. Advokatų tarybos siūlomos Advokatūros įstatymo pataisos keletą kartų buvo tikslinamos įvairiose darbo grupėse ir komitetuose. Šį pavasarį Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas nusprendė mūsų pateikto įstatymo projekto pavyzdžiu periodinius sveikatos patikrinimus panaikinti taip pat ir antstoliams bei notarams. Džiaugiuosi, kad mūsų iniciatyva palengvino ir supaprastino veiklos vykdymą ne tik advokatams, bet ir kitoms reguliuojamoms teisinėms profesijoms. Didelė padėka visam Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetui ir jo pirmininkui dr. Stasiui Šedbarui”.

Advokatų tarybos pirmininko pavaduotojo Mindaugo Kukaičio teigimu, per pastarąsias dvi Advokatų Tarybos kadencijas nebuvo nė vieno atvejo, kad asmuo būtų atnešęs pažymą, kurioje būtų nurodyta, jog neleidžiama verstis advokato praktika dėl sveikatos.

„Sveikatos periodinis pasitikrinimas ypač per pandeminį laikotarpį sukėlė advokatams nepatogumus ne dėl jų sveikatos problemų, o dėl sveikatos sistemos apkrovimo ir netobulumo. Advokatūros savivalda yra pajėgi įvertinti skundų dėl advokatų veiklos pažeidimų pagrįstumą apimant visus aspektus ir taikyti atsakomybę, bet reikalavimas visiems be išimties ir nuolat (kas penkerius metus) tikrintis sveikatą yra perteklinis ir netikslingas. Seimui pritarus šiems įstatymo pakeitimams, atsisakome ne tik perteklinės biurokratijos, bet artėjame prie vakarų Europos valstybėse taikomų standartų“, - priimto įstatymo naudingumą komentavo M. Kukaitis.

Lapkričio 4 dieną Seime priėmus Advokatūros įstatymo pakeitimus dar turi paskelbti Lietuvos Respublikos Prezidentas. Numatoma, kad šie pakeitimai įsigalios nuo 2022 metų sausio 1 dienos.