Naujienos
Lietuvos advokatūra: Valstybės garantuojama teisinė pagalba – svarbus ir reikšmingas teisinės sistemos elementas
2021 10 15Lietuvos advokatūra sveikina Teisingumo ministerijos ir Vyriausybės žingsnį į priekį, siekiant nors ir nežymiai, bet padidinti Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos (VGTP) užmokestį advokatams, kurie tokią pagalbą teikia itin mažas pajamas gaunantiems asmenims. Nors tarp Baltijos šalių vis dar turime mažiausią advokatams mokamą užmokesčio bazinį dydį (UBD) ir jis neatitinka sąžiningos konkurencinės rinkos sąlygų, bet džiaugiamės, jog Teisingumo ministerija mato Lietuvos Advokatūros įvardintas problemas valstybės garantuojamos pagalbos reguliavime bei finansavime ir stengiasi jas spręsti.
Teisingumo ministrė Evelina Dobrovolska iš šiemet sutaupytų ministerijos lėšų skyrė papildomą finansavimą, kad jau nuo š. m. lapkričio 1d. UBD būtų padidintas nuo 18 eurų už val. iki 19 eurų. Vyriausybė jau informavo visuomenę, kad tokiam Teisingumo ministerijos projektui pritarta. Tačiau būtina dėti visas pastangas, kad kitąmet UBD taip pat kiltų, tokiu būdu užtikrinant teisinių paslaugų prieinamumą visuomenei ir tinkamą atlygį advokatams.
„Tinkamas atlygis už suteiktą paslaugą yra paprasčiausias būdas sukurti konkurenciją tarp valstybės garantuojamą teisinę pagalbą teikiančių advokatų, užtikrinti asmens galimybę pasirinkti advokatus iš daug platesnio paslaugų teikėjų rato, tuo būdu efektyviausiai užtikrinti paslaugos kokybę. Džiaugiamės Vyriausybės pastangomis tą atlygį padidinti, viliamės, kad tai bus daroma ir nuo sausio 1 d.“, – sako Lietuvos advokatūros pirmininkas prof. dr. Ignas Vėgėlė.
Advokatų tarybos pastangomis nuo 2008 m. nedidėjusio UBD klausimas buvo pradėtas spręsti 2016 m. Nuo 2020 m. sausio 1 dienos UBD pakilo nuo 13 eurų iki 16 eurų, o nuo 2020 m. spalio 1 d. iki 18 eurų už valandą. Tačiau artimesnio Baltijos kaimynėms užmokesčio didinimo taip ir nepavyksta pasiekti, lyginant Lietuvoje taikomą įkainį (UBD) su kitomis Baltijos šalimis – esame paskutiniai.
„Latvijoje VGTP užmokestis priklauso nuo bylos kategorijos, tačiau 2020 m. buvo nustatytas nuo 30 iki 40 eurų dydis. Estijoje antrinę teisinę pagalbą teikiančių advokatų įkainis priklauso ir nuo to, kokiems asmenims ji teikiama. Estijoje UBD yra 50 eurų, o 81 euro UBD mokamas, jei advokatas gina arba atstovauja nepilnametį asmenį. Taigi Lietuvoje nustatytas UBD nebeatitinka rinkos pokyčių, reikėtų esminės reformos. Tačiau kol kas Teisingumo ministerijos siekis bent po truputį didinti UBD yra sveikintinas, ir jį vertiname kaip siekį užtikrinti kiekvienam Lietuvos žmogui teisinių paslaugų prieinamumą, jei jis gauna itin mažas pajamas“, – sako Lietuvos advokatūros pirmininko pavaduotojas Mindaugas Kukaitis.